📕 RECENZIA: Stalo sa to aj mne

O hnutí MeToo dnes už počul pravdepodobne každý z nás.

Či už sme čítali články ohľadom neslávne známeho Harveyho Weinsteina, nelichotivo azda najviac spájaného s daným hnutím, alebo počuli vystatovačné slová Donalda Trumpa, ohľadom sebavedomého chytania žien v rozkroku (chúlostivo napísané), kniha Stalo sa to aj mne ostáva bez rozdielu pútavým čítaním. Kniha vznikla v spolupráci dvoch novinárok prestížneho magazínu New York Times. Jodi Kantor a Megan Twohey stáli na čele investigatívneho článku, ktorý pomohol odkryť systematické sexuálne zneužívanie, vydieranie a obťažovanie.

Azda ťažko by sme mohli hovoriť o tom, že Harvey Weinstein je ojedinelým úkazom sexuálneho zneužívania. Bývalý filmový producent si nespochybniteľne drží prvenstvo v rámci obsahu knihy, no priestor sa nájde aj pre iných predátorov. Stalo sa to aj mne nás vracia do roku 2013, kedy Jodi Kantorová začala skúmať skúsenosti žien v korporáciách a iných inštitúciách. „Pracovníčky, od tých na špičkových pozíciách po tie najnižšie, sa často báli spochybniť svojho zamestnávateľa. Reportéri nie.“ Toto bol takzvaný „investigatívny vstupný bod“ do rodovej nerovnosti. Systémový problém širšieho rozsahu sa začal postupne sústreďovať na konkrétnejšie prípady. Do popredia začali vystupovať konkrétne mená.

Jeden z prvý, o kom sa v knihe dočítame je zároveň aj tým najvplyvnejším. Na Donalda Trumpa sa vyrútilo viacero obvinení, no bola to až kompromitujúca nahrávka z roku 2005, ktorú pred prezidentskými voľbami v roku 2016 zverejnil Washington Post, ktorá ozaj rozvírila vášne. Nie však natoľko, aby dokázala zabrániť Trumpovmu zvoleniu za prezidenta Spojených štátov amerických. Okrem Trumpa sa v knihe dozvieme napríklad aj o aférach konzervatívneho moderátora televízie Fox, Billa O´Reillyho. Už v týchto momentoch sa do popredia dostáva akýsi systém obrany. Systematické umlčovania formou vyrovnávania. Zatiaľ ostávajú tieto praktiky uzavreté pod pokrievkou. Radikálna zmena nastane až investigatívnou prácou ohľadom spomínaného Weinsteina.

V momente keď sa začína písať investigatívny článok, rozohráva sa napínavá hra hodná tých najlepších trilerov. Novinárky spoznávajú obete. Zoznamujú sa s ich skúsenosťami a každé verejné vyjadrenie privádza do popredia nové a nové príbehy. Ich spoločné rysy sú strašidelne podobné. „Pomôžem vašej kariére,“ hovorí Weinstein opakovane za vidinou sexu. Strach z pomsty však ostáva neustále za rohom. Napriek tomu, že ide neraz o vplyvné mená, otvorenému svedectvu sa ženy väčšinou stránia. Pocit osamelého boja s bohatými a mocnými, núti nejednu z nich potupne mlčať. Mlčanlivosť iných je potom doslova kupovaná. Ak by prehovorili, museli by vrátiť nemalé peniaze. Príbeh o tom, ako herečka Ashley Judd prichádza s teóriou obrany na základe chovania šimpanzov je fascinujúcim príkladom vzdoru.

Vo finále sledujeme súboj medzi prestížnym magazínom a jedným z najvplyvnejších filmových producentov svojej doby, v obklopení tých najlepších právnikov. Druhá polovica knihy nás vezme do centra napínavej drámy. Ide o nesmierne pútavé čítanie, až sa človeku doslova tají dych. Že to tak trochu klišé nazveme. Do popredia vystupujú nové a nové detaily a človek si až vtedy začne plnou mierou uvedomovať rozsah celej problematiky. Kniha nám veľmi dobre vysvetlí podstatu toho, prečo bolo až takmer nevyhnutné, aby hnutie ako  MeToo vôbec vzniklo. V poslednej časti zanecháme Weinsteinov prípad, aby sme sa pozreli na aféru, ohľadom nominácie Bretta Kavanaugha za predsedu najvyššieho súdu. Práve v tejto časti naplno pochopíme strach ženy, ktorá nedokáže mlčať, no zároveň musí čeliť obrovskému tlaku, sústredenému výhradne na jej osobu.

Stalo sa to aj mne podáva detailný, zákulisný pohľad, nielen do vzniku hnutia #MeToo, ale pomimo aj do celého procesu investigatívnej žurnalistiky. Ako čitatelia sa ocitáme v srdci konfliktu. Počúvame telefonáty, rozhovory medzi novinármi, medzi právnikmi a šéfredaktormi, rozhovory priamo s Weinstenom, a treba povedať, že pocit autentickosti sa nedá prehliadnuť.

Knihu prečítal a recenziu napísal… chvíľka napätia… Radoslav Irša, ktorý stojí aj drží pevne v rukách s prstami na klávesnici projekt Arty film&book.