­čôĽ RECENZIA: Stalo sa to aj mne

O┬áhnut├ş MeToo dnes u┼ż po─Źul pravdepodobne ka┼żd├Ż z┬án├ís.

─îi u┼ż sme ─Ź├ştali ─Źl├ínky oh─żadom nesl├ívne zn├ímeho Harveyho Weinsteina, nelichotivo azda najviac sp├íjan├ęho s┬ádan├Żm hnut├şm, alebo po─Źuli vystatova─Źn├ę slov├í Donalda Trumpa, oh─żadom sebavedom├ęho chytania ┼żien v┬ározkroku (ch├║lostivo nap├şsan├ę), kniha Stalo sa to aj mne ost├íva bez rozdielu p├║tav├Żm ─Ź├ştan├şm. Kniha vznikla v┬áspolupr├íci dvoch novin├írok prest├ş┼żneho magaz├şnu New York Times. Jodi Kantor a┬áMegan Twohey st├íli na ─Źele investigat├şvneho ─Źl├ínku, ktor├Ż pomohol odkry┼ą systematick├ę sexu├ílne zneu┼ż├şvanie, vydieranie a┬áob┼ąa┼żovanie.

Azda ┼ąa┼żko by sme mohli hovori┼ą o tom, ┼że Harvey Weinstein je ojedinel├Żm ├║kazom sexu├ílneho zneu┼ż├şvania. B├Żval├Ż filmov├Ż producent si nespochybnite─żne dr┼ż├ş prvenstvo v┬ár├ímci obsahu knihy, no priestor sa n├íjde aj pre in├Żch pred├ítorov. Stalo sa to aj mne n├ís vracia do roku 2013, kedy Jodi Kantorov├í za─Źala sk├║ma┼ą sk├║senosti ┼żien v┬ákorpor├íci├ích a┬áin├Żch in┼ítit├║ci├ích. ÔÇ×Pracovn├ş─Źky, od t├Żch na ┼ípi─Źkov├Żch poz├şci├ích po tie najni┼ż┼íie, sa ─Źasto b├íli spochybni┼ą svojho zamestn├ívate─ża. Report├ęri nie.ÔÇť Toto bol takzvan├Ż ÔÇ×investigat├şvny vstupn├Ż bodÔÇť do rodovej nerovnosti. Syst├ęmov├Ż probl├ęm ┼íir┼íieho rozsahu sa za─Źal postupne s├║stre─Ćova┼ą na konkr├ętnej┼íie pr├şpady. Do popredia za─Źali vystupova┼ą konkr├ętne men├í.

Jeden z┬áprv├Ż, o┬ákom sa v┬áknihe do─Ź├ştame je z├írove┼ł aj t├Żm najvplyvnej┼í├şm. Na Donalda Trumpa sa vyr├║tilo viacero obvinen├ş, no bola to a┼ż kompromituj├║ca nahr├ívka z┬ároku 2005, ktor├║ pred prezidentsk├Żmi vo─żbami v┬ároku 2016 zverejnil Washington Post, ktor├í ozaj rozv├şrila v├í┼íne. Nie v┼íak nato─żko, aby dok├ízala zabr├íni┼ą Trumpovmu zvoleniu za prezidenta Spojen├Żch ┼ít├ítov americk├Żch. Okrem Trumpa sa v┬áknihe dozvieme napr├şklad aj o┬áaf├ęrach konzervat├şvneho moder├ítora telev├şzie Fox, Billa O┬┤Reillyho. U┼ż v┬át├Żchto momentoch sa do popredia dost├íva ak├Żsi syst├ęm obrany. Systematick├ę uml─Źovania formou vyrovn├ívania. Zatia─ż ost├ívaj├║ tieto praktiky uzavret├ę pod pokrievkou. Radik├ílna zmena nastane a┼ż investigat├şvnou pr├ícou oh─żadom spom├şnan├ęho Weinsteina.

V┬ámomente ke─Ć sa za─Ź├şna p├şsa┼ą investigat├şvny ─Źl├ínok, rozohr├íva sa nap├şnav├í hra hodn├í t├Żch najlep┼í├şch trilerov. Novin├írky spozn├ívaj├║ obete. Zoznamuj├║ sa s┬áich sk├║senos┼ąami a┬áka┼żd├ę verejn├ę vyjadrenie priv├ídza do popredia nov├ę a┬ánov├ę pr├şbehy. Ich spolo─Źn├ę rysy s├║ stra┼íidelne podobn├ę. ÔÇ×Pom├┤┼żem va┼íej kari├ęre,ÔÇť hovor├ş Weinstein opakovane za vidinou sexu. Strach z┬ápomsty v┼íak ost├íva neust├íle za rohom. Napriek tomu, ┼że ide neraz o┬ávplyvn├ę men├í, otvoren├ęmu svedectvu sa ┼żeny v├Ą─Ź┼íinou str├ínia. Pocit osamel├ęho boja s┬ábohat├Żmi a┬ámocn├Żmi, n├║ti nejednu z┬ánich potupne ml─Źa┼ą. Ml─Źanlivos┼ą in├Żch je potom doslova kupovan├í. Ak by prehovorili, museli by vr├íti┼ą nemal├ę peniaze. Pr├şbeh o┬átom, ako here─Źka Ashley Judd prich├ídza s┬áte├│riou obrany na z├íklade chovania ┼íimpanzov je fascinuj├║cim pr├şkladom vzdoru.

Vo fin├íle sledujeme s├║boj medzi prest├ş┼żnym magaz├şnom a┬ájedn├Żm z┬ánajvplyvnej┼í├şch filmov├Żch producentov svojej doby, v┬áobklopen├ş t├Żch najlep┼í├şch pr├ívnikov. Druh├í polovica knihy n├ís vezme do centra nap├şnavej dr├ímy. Ide o┬ánesmierne p├║tav├ę ─Ź├ştanie, a┼ż sa ─Źloveku doslova taj├ş dych. ┼Że to tak trochu kli┼í├ę nazveme. Do popredia vystupuj├║ nov├ę a┬ánov├ę detaily a┬á─Źlovek si a┼ż vtedy za─Źne plnou mierou uvedomova┼ą rozsah celej problematiky. Kniha n├ím ve─żmi dobre vysvetl├ş podstatu toho, pre─Źo bolo a┼ż takmer nevyhnutn├ę, aby hnutie ako┬á MeToo v├┤bec vzniklo. V┬áposlednej ─Źasti zanech├íme Weinsteinov pr├şpad, aby sme sa pozreli na af├ęru, oh─żadom nomin├ície Bretta Kavanaugha za predsedu najvy┼í┼íieho s├║du. Pr├íve v┬átejto ─Źasti naplno pochop├şme strach ┼żeny, ktor├í nedok├í┼że ml─Źa┼ą, no z├írove┼ł mus├ş ─Źeli┼ą obrovsk├ęmu tlaku, s├║streden├ęmu v├Żhradne na jej osobu.

Stalo sa to aj mne pod├íva detailn├Ż, z├íkulisn├Ż poh─żad, nielen do vzniku hnutia #MeToo, ale pomimo aj do cel├ęho procesu investigat├şvnej ┼żurnalistiky. Ako ─Źitatelia sa ocit├íme v┬ásrdci konfliktu. Po─Ź├║vame telefon├íty, rozhovory medzi novin├írmi, medzi pr├ívnikmi a┬á┼í├ęfredaktormi, rozhovory priamo s┬áWeinstenom, a┬átreba poveda┼ą, ┼że pocit autentickosti sa ned├í prehliadnu┼ą.

Knihu pre─Ź├ştal a recenziu nap├şsalÔÇŽ chv├ş─żka nap├ĄtiaÔÇŽ┬áRadoslav Ir┼ía, ktor├Ż stoj├ş aj dr┼ż├ş pevne v ruk├ích s prstami na kl├ívesnici projekt┬áArty film&book.