­čôĽ RECENZIA: ├Üprimn├Ż Persepolis

Persepolis patr├ş medzi najzn├ímej┼íie grafick├ę rom├íny. Ak by sme sa mali zamera┼ą na najlep┼íie a najvplyvnej┼íie komiksov├ę diela, Persepolis bude dozaista jedn├Żm z popredn├Żch titulov.

Autobiografick├Ż pr├şbeh vy┼íiel p├┤vodne v┬ádvoch knih├ích, a┬áto e┼íte v┬ároku 2000 a┬á2004. Komiks v┼íak vyniesla na vrchol popularity a┼ż oce┼łovan├í filmov├í adapt├ícia z┬ároku 2007. To, ┼że sa kniha (ako kompletn├ę dielo) do─Źkala prv├ęho slovensk├ęho prekladu len minul├Ż rok ÔÇô ─Źi┼że jej to od publik├ície druhej knihy trvalo neuverite─żn├Żch p├Ątn├ís┼ą rokov ÔÇô je pomerne bizarn├ę. Ak nie priam liter├írne trestuhodn├ę.

Pritom knihu m├┤┼żeme bez v├íhania prirovna┼ą k┬átak z├ísadn├Żm komiksov├Żm dielam ako je Maus Arta Spiegelmana, N├ívrat temn├ęho rytiera Franka Millera alebo takmer ─Źoko─żvek od Allana Moora. Pri─Źom posledn├ş dvaja menovan├ş na svoju slovensk├║ pr├şle┼żitos┼ą st├íle ─Źakaj├║.

Autorkou diela je Marjane Satrapi. Toto je jej pr├şbeh dospievania na pozad├ş tragick├Żch udalost├ş ir├ínskej hist├│rie konca 20. storo─Źia. Persepolis ─Źitate─ża takmer okam┼żite strhne nesmiernou ├║primnos┼ąou typickou pre ┼żivotopisn├ę diela. ├Üvod knihy n├ís priv├ídza do roku 1979 do vypuknutia revol├║cie proti ┼á├íhovi Pahlav├şm. Ide o┬áobdobie, kedy sa k┬ámoci dost├ívaj├║ islamsk├ş fundamentalisti, ktor├ş ak├ęko─żvek n├ídeje po lep┼í├şch ─Źasoch nadobro zab├şjaj├║ radik├ílnymi z├íkonmi.

Marjane vyrast├í v┬áliber├ílnej rodine. Jej mama sa netaj├ş demon┼ítrat├şvnemu burcovaniu proti ┼á├íhovmu re┼żimu, ─Ź├şm Marjane neraz in┼ípiruje, a jej otec je s├şce miernej┼í├ş, no n├ízorovo je aj on pre Marjane mor├ílnym pilierom. Po Islamskej revol├║cii sa v┼íak veci e┼íte viac vyostruj├║. ┼Żeny musia chodi┼ą zahalen├ę, odporcovia re┼żimu s├║ systematicky zat├Żkan├ş a┬álikvidovan├ş, a┬áak├íko─żvek forma z├ípadnej kult├║ry je bezpodmiene─Źne zakazovan├í. Dramatick├Żm vrcholom knihy je potom krvav├í vojna medzi Ir├ínom a┬áIrakom.

Napriek tomu, ┼że sledujeme v├í┼żne historick├ę udalosti, Marjane n├ís pr├şbehom sprev├ídza horkosladk├Żm t├│nom. Ako die┼ąa a┬ánesk├┤r t├şned┼żer je Marjane vo svojom rozpr├ívan├ş vtipn├í, prostorek├í a┬áotvoren├í. ─îitate─ż m├í mo┼żnos┼ą nahliadnu┼ą nielen do du┼íe malej hrdinky, ale navy┼íe m├┤┼że objavova┼ą spolo─Źensk├ę n├ílady vtedaj┼íieho Ir├ínu. Marjane doslova otv├íra br├íny ir├ínskej spolo─Źnosti a┬ámy ako eur├│psky ─Źitatelia dok├í┼żeme ohodnoti┼ą pulzuj├║ci ┼żivot popretk├ívan├Ż stranami tohto jedine─Źn├ęho diela.

Najm├Ą v─Ćaka komiksov├ęmu form├ítu sta─Ź├ş p├ír momentov, p├ír sc├ęn, aby sme okam┼żite pochopili a┬ápoc├ştili atmosf├ęru dan├ęho obdobia. Sta─Ź├ş, aby Marjane vonku prepadli takzvan├ę str├í┼żkyne revol├║cie, zat├Żkaj├║ce ┼żeny, ktor├ę nie s├║ spr├ívne zahalen├ę, aby sme v┬ádos┼ą podstatnej miere pochopili dan├║ sk├║senos┼ą. Ide o┬ámix osobn├ęho pr├şbehu na pozad├ş mon┼ítru├│znych okolnost├ş, ktor├ę sa navz├íjom prel├şnaj├║. Porovnanie so spom├şnan├Żm Mausom sa vybavuje takmer okam┼żite.

Prv├í kapitola n├ís t├Żmto epizodick├Żm sp├┤sobom zoznamuje so sk├║senos┼ąami v┬ánarastaj├║cej totalite. Spolu s┬áMarjane vyrast├íme v┬áupadaj├║cej spolo─Źnosti, ktor├í str├íca svoju slobodu. Detsk├í naivita strieda mlad├şcky vzdor. Na jednej strane sa odohr├ívaj├║ hr├┤zostra┼ín├ę ─Źistky, ktor├ę zasahuj├║ aj do rodiny Marjane, na druhej strane sa ─żudia utiekaj├║ k┬ámenej vyhroten├Żm prejavom vzdoru, ako je┬ápa┼íovanie hudobn├Żch plag├ítov z┬áTurecka alebo skryt├ę party v┬ábytoch. Takmer ka┼żd├Ż prejav odporu je v┼íak vo fin├íle sprev├ídzan├Ż trpkou pr├şchu┼ąou trag├ędie. Katastrofa napokon vytryskuje na povrch vojensk├Żm konfliktom. Druh├í polka knihy n├ís nesk├┤r priv├ídza do rak├║skeho hlavn├ęho mesta. Viede┼ł sa pre Marjane st├íva miestom ├║niku. No iba ┼ąa┼żko by sme mohli hovori┼ą o┬ábezprobl├ęmovom pobyte.

Persepolis m├┤┼żeme vysoko odporu─Źi┼ą ka┼żd├ęmu, kto t├║┼żi po skuto─Źnom pr├şbehu, prezentovan├ęho nesmierne ─żudsky a┬áosobne. Kniha funguje ako rozhovor so samotnou Marjane a┬ájej sk├║senos┼ąami. Asi ┼ąa┼żko by sme mohli Persepolis bra┼ą len ako oby─Źajn├Ż komiks, ako kreslen├║ knihu automaticky evokuj├║cu detsk├║ literat├║ru. Naopak, Persepolis m├í nespochybnite─żn├Ż akademick├Ż potenci├íl.

Obsahovo aj form├ílne ide o grafick├Ż rom├ín s┬áv├Żpovednou hodnotou, ktor├║ mo┼żno pr├ívoplatne za─Źleni┼ą do portf├│lia oh─żadom dan├Żch historick├Żch udalost├ş. Podobne ako to rob├ş napr├şklad aj Maus, podobne ako to rob├ş vo svojej tvorbe Joe Sacco alebo Will Eisner. Persepolis je d├┤le┼żit├í kniha. Kritick├í aj z├íbavn├í. Tieto atrib├║ty o to viac zintenz├şv┼łuje ├║dern├í ─Źiernobiela kresba. Jej pri─Źinen├şm sa nielen zab├ívame (preto┼że je ─Źasto vtipn├í), ale aj des├şme. T├Żmto sa komiksov├í forma Persepolisu naplno pretavuje do jedine─Źn├ęho z├í┼żitku typick├ęho pre dan├ę m├ędium.

Knihu pre─Ź├ştal a recenziu nap├şsalÔÇŽ chv├ş─żka nap├ĄtiaÔÇŽ┬áRadoslav Ir┼ía, ktor├Ż stoj├ş aj dr┼ż├ş pevne v ruk├ích s prstami na kl├ívesnici projekt┬áArty film&book.