⭐ Agatha Christie: Dáma, ktorá vedela surfovať na morských vlnách

V utorok 12. 1. 2021 uplynie 45 rokov († 12.1. 1976) od úmrtia spisovateľky, ktorá navždy zmenila štýl písania detektívok. Aká bola Agatha Christie?

Detektívne romány, ktoré počas života napísala, postavy, ktorým vdýchla život, pozná celý svet. Elegantný pán Hercule Poirot, či slečna Marplová – literárne postavy, ktoré dôvtipom vyriešili každú záhadu, majú jedno spoločné – výnimočnú a skromnú matku, Agathu Christie.

O živote pani spisovateľky vyšli mnohé knihy a dokumenty, ktoré zachytávali úspechy a pády jednej z najpredávanejších ženských spisovateliek. Apropo, doposiaľ na celom svete bolo predaných približne 3 miliardy výtlačkov. Viac predaných exemplárov má len Biblia, či diela od Shakespeara.

💡 Vedeli ste, že…?

⭐ Agatha Christie bola prvá Európanka, ktorá sa učila surfovať na morských vlnách v exotickom Havaji

⭐ upokojoval ju pohľad na domček z karát

⭐ úspech kníh spočíva v ,,jednoduchosti,” aby zápletke pochopil každý čitateľ

⭐ počas 1. svetovej vojny pracovala ako zdravotná sestra, pričom vďaka tejto skúsenosti získala poznatky o výrobe jedov, ktoré zužitkovala pri písaní kníh (otrávenie jedom figuruje vo vyše polovici detektívnych románov)

⭐ román Vražda na zámku Styles bol recenzovaný vo farmaceutickom magazíne pre dôkladný opis získania a výroby jedu

⭐ pre rodinné problémy, keď jej manžel oznámil, že sa chce rozviesť, odišla z domu a ubytovala sa v hoteli pod priezviskom manželovej milenky. Jej „záhadné“ zmiznutie bolo top témou bulvárnych plátkov, kedy počas 10 dní ju hľadalo 15 000 ľudí. Pobyt v hoteli prezradili traja hudobníci na polícii. Od tohto momentu sa Christie cítila ako štvaná zver médií.

⭐ bola vášnivá cestovateľka. Pri ceste Blízkym východom spoznala svojho druhého manžela, archeológa Maxa Mallowna.

Informácie sme čerpali z tohto článku a dokumentu Tajomstvo Agathy Christie (2014).