­čôĽ RECENZIA: Kafkovsk├í Premena a in├ę poviedky

ÔÇ×─î├şm boli Dante a┬áShakespeare pre svoje obdobie, t├Żm je Kafka pre to na┼íe,ÔÇť povedal ┬áliter├írny kritik George Steiner. Franz Kafka patr├ş medzi najv├Żraznej┼íie hlasy svetovej literat├║ry.

Jeho dielo zanechalo nezamenite─żn├║ stopu na bud├║com v├Żvoji liter├írneho a kult├║rneho sveta. Jeho vplyv mo┼żno objavi┼ą v┬ádielach magick├ęho realizmu, existencializmu, surrealizmu, v┬ápopul├írnej kinematografii alebo dokonca aj v┬ápopul├írnej hudbe. Jeho meno dalo ┼żivot nov├ęmu pr├şdavn├ęmu menu v┬ána┼íich slovn├şkoch. Ako kafkovsk├║ dnes ozna─Źujeme ┼ípecifick├║ atmosf├ęru, plyn├║cu pr├íve z┬ádiela pra┼żsk├ęho rod├íka a┬áspisovate─ża, ktor├║ dok├í┼żeme n├íhodne objavi┼ą, ─Źi u┼ż v┬áumeleckom svete alebo v┬átom ka┼żdodennom. No a jedn├Żm z┬ánajzn├ímej┼í├şch diel ost├íva pr├íve Kafkova Premena.

Kniha Premena a┬áin├ę poviedky obsahuje dokopy sedem poviedok. Okrem spom├şnanej Premeny tu n├íjdeme poviedky ako Ortie─ż, V┬átrestaneckej kol├│nii, Lovec Gracchus, Spr├íva pre Akad├ęmiu, Umelec v┬áhladovan├ş a┬áV┬ána┼íej synag├│ge. ├Üvodn├í poviedka s┬án├ízvom Ortie─ż predpoved├í tradi─Źne kafkovsk├║ melancholick├║ n├íladu. Poviedka je o┬áto zauj├şmavej┼íia, ┼że ilustruje komplikovan├Ż vz┼ąah medzi otcom a┬ásynom, ─Źo je t├ęma priam kafkovsk├í. Okrem samotn├ęho liter├írneho celku n├ím poviedka navy┼íe prezr├ídza aj nie─Źo z┬ávn├║torn├ęho sveta samotn├ęho autora. Je to bolestiv├í sonda do utr├ípenej a┬ázranenej du┼íe mlad├ęho ─Źloveka, ktor├í vrchol├ş t├Żm najhor┼í├şm mo┼żn├Żm sp├┤sobom. Bez vyk├║penia, bez s├║citu.

Vyvrcholen├şm mot├şvu otec / syn je potom pr├íve Premena. Jej prv├║ vetu mo┼żno pova┼żova┼ą za jednu z┬ánajsl├ívnej┼í├şch a┬ánajanalyzovanej┼í├şch vo svetovej literat├║re. Ke─Ć sa Gregor Samsa jedn├ęho r├ína v┬áposteli premen├ş na ÔÇ×pr├ş┼íern├ęho chrob├íkaÔÇť, za─Ź├şna sa z├ípas o┬ávlastn├Ż ┼żivot. Je to doslovn├ę a┬áz├írove┼ł geni├ílne symbolick├ę. Na Premenu a┬ájej rozpr├íva─Źsk├ę prvky sa dnes m├┤┼że odvol├íva┼ą nejedno rozmanit├ę dielo naprie─Ź m├ędiami. V┬áliterat├║re je to napr├şklad Slepota od Saramaga, Cudzinec od Camusa, alebo vo filme napr├şklad Anjel skazy od Bu├▒uela. Premena sama osebe je smutn├Żm pr├şbehom o┬átom, ako vlastn├ęho syna zavrhne v┬ánevedomosti, ─Źi ignorancii vlastn├í rodina. Interpret├íci├ş diela je v┼íak ove─ża viac a┬ámy by sme mu tu neradi pris├║dili iba jednu z nich. Premena podnecuje k┬ádiskusii na ka┼żdej ├║rovni, ─Źi u┼ż sa bav├şme o┬ásymbolike, o┬ápostav├ích alebo o┬áv├Żzname. Netreba taktie┼ż zabudn├║┼ą ani na typicky kafkovsk├Ż humor, ironick├Ż a┬á┼ítip─żav├Ż.┬á

V┬átrestaneckej kol├│nii naopak pripom├şna dielo niekde na pomedz├ş Georga Orwella a┬áH. G. Wellsa. Je to symbolick├Ż a┬ásatirick├Ż v├Żmysel ukrutnej bolesti funguj├║ci na rozdielnych my┼ílienkov├Żch ├║rovniach. Touto poviedkou si vraj s├ím Kafka na jej verejnom pred─Ź├ştan├ş privodil men┼í├ş ┼íkand├íl, ke─Ć ─żudia odch├ídzali z miestnosti s┬áneskr├Żvan├Żm hnusom vo tv├íri aj na per├ích. Umelec v┬áhladovan├ş je potom n├íramne v├Żsti┼żn├Żm liter├írnym protestom. Podobne ako v├Ą─Ź┼íina jeho poviedok aj toto┬ádielo kr├ísne demon┼ítruje bezv├Żchodiskovos┼ą a┬áopustenos┼ą jedinca v┬ánehostinnom svete, vystavanom na nepochopite─żn├Żch a ─Źasto absurdn├Żch z├íkladoch.

V roku 2023, 3. j├║na, to bude presne 100 rokov odkedy Franz Kafka pred─Źasne zomrel na tuberkul├│zu. Mo┼żno aj z tohto, povedzme, pripomienkov├ęho d├┤vodu, je azda aj dobr├ę si Kafku op├Ą┼ą raz pre─Ź├şta┼ą. Mo┼żno op├Ą┼ą raz, mo┼żno prv├Ż raz, je v┼íak celkom ist├ę, ┼że tento sl├ívny autor by nemal osta┼ą mimo n├í┼í liter├írny obzor. Premena a┬áin├ę poviedky je na tento ├║─Źel ako stvoren├í. A┬áke─Ć u┼ż n├íhodou m├íme Kafku pre─Ź├ştan├ęho, takzvane skrz naskrz, m├┤┼żeme e┼íte odporu─Źi┼ą Kafkov obsiahly a┬ánaozaj detailn├Ż trojzv├Ązkov├Ż ┼żivotopis od nemeck├ęho autora Reinera Stacha.

Knihu pre─Ź├ştal a recenziu nap├şsalÔÇŽ chv├ş─żka nap├ĄtiaÔÇŽ┬áRadoslav Ir┼ía, ktor├Ż stoj├ş aj dr┼ż├ş pevne v ruk├ích s prstami na kl├ívesnici projekt┬áArty film&book.