📕 RECENZIA: Pútavá Posledná šanca

Populárny americký spisovateľ vedecko-fantastickej literatúry Andy Weir, ktorý sa prvý raz preslávil, viac vedeckou ako fantastickou knihou Marťan, prichádza s novinkou, ktorá tentoraz mieri na tú fantastickejšiu časť daného žánru.

Posledná šanca však naďalej ostáva fascinujúcim, populárno náučným čítaním s nesmierne pútavým príbehom, mierne poznačeným drobkami ospravedlniteľných klišé, ktoré vo finále účinne vynahrádzajú dojemné emócie. Podobne ako v autorovej predchádzajúcej tvorbe, aj tentoraz sa navyše môžeme tešiť na jedinečné a často aj poučné riešenia nekonečných problémov a komplikácii.

Aké sú tie ospravedlniteľné klišé drobky? Nuž, možno to nie sú ani tak drobky, ako skôr celé kusy. Veď ako inak by sme mohli brať príbeh začínajúci sa prebudením hlavného hrdinu na neznámom mieste, navyše trpiaceho frustrujúcou amnéziou. Náš protagonista si dokonca nepamätá ani svoje meno. Ocitá sa v uzavretom priestore, napojený na množstvo medicinálnych hadičiek a trubíc a spoločnosť mu robia dve mŕtvoly v značnom štádiu rozkladu. Klišé, neklišé, priznajme si, človeka to jednoducho zaujme. Ako aj nie, keď neskôr zisťujeme, že náš protagonista je jediným preživším členom posádky vesmírnej lode s názvom Posledná šanca, na ceste šírym vesmírom. Jeho misia je jednoduchá. Zachrániť ľudstvo pred vyhynutím. Dobre. Chápem. Ďalšie klišé, ale verte mi – je to super.

Nech už má stručný popis príbehu akokoľvek známe atribúty, opäť raz platí, že nejde ani tak o povahu príbehu, ako o jeho spracovanie. Mimo toho, ak by sme sa nad tým zamysleli, a čitatelia Josepha Campbella budú určite súhlasiť, každý príbeh je v podstate tak trochu rovnaký. Posledná šanca je o konci sveta. Respektíve, o konci sveta tak, ako ho poznáme. Čo je v súčasnej nálade pesimistických vyhliadok spojených s globálnym otepľovaním, o to viac intenzívnejšie čítanie. Andy Weir tak trochu naskakuje na túto katastrofickú vlnu. Ako sa neskôr ukáže, ľudstvo je ohrozované novoobjaveným živým organizmom z vesmíru, ktorý čerpá (rozumej vysáva) energiu zo Slnka. Ide o takzvaných astrofágov, čiže požieračov hviezd. Môžeme si ich predstaviť niečo ako naše baktérie. Výsledkom ich činnosti je návrat do doby ľadovej a postupné väčšinové vyhynutie ľudskej civilizácie.

Čitatelia sci-fi literatúry pravdepodobne okamžite rozpoznajú fascinujúcu premisu, ktorá veľmi pikantne tancuje na hranici fikcie a potenciálnej skutočnosti. Je to práve vďaka autentickému prístupu skutočných technológií a fyzikálnych javov, čím si Andy Weir získava našu absolútnu pozornosť. Samozrejme veľkú úlohu hrajú v knihe práve spomínané a veľmi fiktívne astrofágy a ich veľmi fiktívne vlastnosti. Ale Weir ide tentoraz ešte trochu ďalej. Prináša nám do cesty tú spomínanú fantastickosť, ktorej povahu by sme tu z pochopiteľných dôvodov neradi prezrádzali. Jediné, čo môžeme prezradiť je skutočnosť, že z tohto rozhodnutia ísť ešte trochu ďalej v ústrety nepreskúmanému vesmíru, sa ako čitatelia môžeme tešiť na prekvapujúco dramatické chvíle plné dojemných emócií.

Posledná šanca je nefalšovaný knižný blockbuster. Je to zábavné, vtipné, dojímavé, aj poučné. Na lásku romantického zamerania už veľa priestoru neostalo. To ale neznamená, že by láska v knihe vôbec nefigurovala. Skôr naopak. Vzhľadom na formu diela taktiež existuje reálna šanca, že Andy Weir k svojej novej knihe pristupoval s dopredu premysleným potenciálom, pretaviť svoje dielo na filmové plátna. Čo sa mimochodom naozaj deje. Hlavnú úlohu by si mal zahrať Ryan Gosling. Kniha má skrátka neuveriteľný spád a zásluhu na tom má prevažne zábavný, vedecko-fantastický charakter diela. Ale neplatí to úplne.

Okrem odvíjajúcich sa okolností príbehu a rôznych dejových zvratov, čítame často o riešení problémov. A ich charakteristika je čisto fyzikálneho alebo chemického zamerania. Predsa nás však autor, vďaka zrozumiteľnosti svojho textu, drží v neustálom napätí. Tých problémov a ich riešení je toľko, že výsledkom knihy nie je iba zábava, ale navyše ešte niečo oveľa viac. Andy Weir nás učí, že život je komplikovaný. Život, príroda a vesmír okolo nás je plný nástrah. Ale človek si napriek tomu dokáže poradiť. A to je dobrá rada, nielen pre cestovateľov šírym vesmírom, ale aj pre čitateľa v jeho alebo jej každodennom živote na Zemi.

Knihu prečítal a recenziu napísal… chvíľka napätia… Radoslav Irša, ktorý stojí aj drží pevne v rukách s prstami na klávesnici projekt Arty film&book.