📕 RECENZIA: Výnimočná Chalúpka strýčka Toma

Chalúpka strýčka Toma je výnimočná kniha. A dôvod prečo tomu tak je, nie je iba literárny, ale aj politický.

Toto klasické dielo americkej literatúry vzniklo uprostred 19. storočia, v období silno polarizovanej americkej spoločnosti. V tej dobe bola hlavným bodom sváru otázka otroctva. Po tom, čo americký kongres schválil v roku 1850 kontroverzný zákon o občianskej povinnosti vracať otrokov na úteku ich právoplatným majiteľom (tzv. Fugitive Slave Act), pričom pomáhať týmto otrokom sa zároveň stalo federálnym zločinom, ideologický konflikt sa ešte viac vyostril. Chalúpku strýčka Toma možno v tomto ohľade chápať takmer ako predmet vzdoru. Ako reakciu na nemorálne a nekresťanské zaobchádzanie so svojim blížnym. Keď americká spisovateľka Harriet Beecher Stowe knihu vydávala, možno si ani neuvedomovala, aký úspech ju čaká.

Chalúpka strýčka Toma rozpráva srdcervúci príbeh obety, lásky, nevinnosti a vykúpenia. Je to taktiež príbeh nevýslovného utrpenia. Autorke sa podarilo veľmi špecificky vykresliť spoločenské procesy danej doby. V detailnom prevedení nám autorka knihy predstavuje jednotlivé momenty založené na brutálnych praktikách s kupovaním otrokov, s rozvracaním rodín, s prenasledovaním alebo s krutými trestami. Jednotlivé pasáže majú takmer až dokumentárny charakter postavený na každodennej praxi. Konverzácie medzi postavami zaváňajú skutočnými rozhovormi. Ich charakterom je často toxické nastavenie mysle, kedy sa dve skupiny ľudí dostávajú do absolútnej nerovnosti, systematického zlyhania vecnej predpojatosti a ilúzie. V tomto krutom svete sa odohráva náš príbeh rozdelený do dvoch liniek.

Prvá príbehová vetva sleduje matku na úteku so svojím synom. Ten mal byť predaný cynickému a krutému kupcovi, proti čomu sa jeho matka postavila dovtedy nemysliteľným riešením, a tým bol jednoznačný útek do Kanady. Autorka jasne naznačuje, že v systéme legalizovaného otroctva sú dobré vzťahy medzi majiteľom a jeho otrokom bezvýznamnou skutočnosťou. Matka mala stratiť svojho syna, v nie veľmi vzdialenom prirovnaní, ako keď si noví majitelia rozoberú šteňatá od sučky. Druhá príbehová vetva sleduje postavu otroka Toma. Tom je druhou položkou na predaj, ktorý naozaj prebehne. Tomova cesta vedie od jedného majiteľa v New Orleans až k druhému majiteľovi v Louisiane. Je to práve tu, kde musí Tom zakúšať tie najkrutejšie chvíle v područí psychotického Simona Legreeho.

Ako to už s výpravnými klasickými dielami svetovej literatúry často býva, aj Chalúpka strýčka Toma je v mnohých ohľadoch mnohovrstevná a komplexná skúsenosť. Autorka vytvára bohatý a hutný svet založený na mnohých skutočných prípadoch a okolnostiach. Týmto spôsobom nám v autentickom prevedení predstavuje zákutia otroctva, ako ho možno nepoznali ani samotní Američania v danej dobe. Z knihy sa po vydaní (na pokračovania, ako bola v danej dobe prax) stala hotová senzácia, ktorá myšlienky abolicionistov vytiahla z okraja spoločnosti priamo do centra. Hlavným poslaním knihy bola snaha zrušiť otroctvo tým, že autorka jasne poukázala na jeho neodškriepiteľné zlo. Nanešťastie pre Ameriku sa kniha taktiež stala ďalším krokom smerom k občianskej vojne.

Chalúpka strýčka Toma je dôležitá kniha svetovej literatúry. Ide o nesmierne citlivý príbeh s kresťanským poslaním. Harriet Beecher Stowe poukazuje na nemorálnosť otroctva v kontraste s kresťanským učením. Samotná postava Toma je obdarovaná Kristovým charakterom a jeho utrpenie je snahou vykúpenia pre ostatných. Okrem pútavého príbehu sa preto dostaneme do centra debát ohľadom otroctva a o povahe otroctva. Nepriamo môžeme v spomínanom dokumentárnom štýle taktiež sledovať a vyvodzovať závery z plnokrvného vykreslenia postáv, ich vyjadrení a ich činov. Kniha je aj dnes stále veľmi populárna a hlavne čitateľky prístupná. Neprestáva baviť, šokovať, poúčať aj dojímať. Chalúpka strýčka Toma jednoducho patrí medzi to najlepšie, po čom môžete v oblasti literatúry siahnuť.    

Knihu prečítal a recenziu napísal… chvíľka napätia… Radoslav Irša, ktorý stojí aj drží pevne v rukách s prstami na klávesnici projekt Arty film&book.