Dodatočná literatúra pre školy: Knihy, ktoré obohatia výučbu a prečo by medzi nimi nemala chýbať beletria

Výber kníh do školských knižníc je kľúčový na to, aby si žiaci a študenti vytvorili pozitívny vzťah k čítaniu, ale samozrejme má aj ďalšie podstatné dopady. V škole už dávno nemusíme stretávať iba učebnice, atlasy a iné vysoko odborné knihy.

Veľmi pozitívny vplyv má na učenie zapojenie doplnkovej literatúry a beletrie, ktoré pomáhajú rozvíjať kreativitu, prehlbujú pochopenie textu, vytvárajú pozitívny vzťah ku knihám a čítaniu všeobecne, a budujú u detí zdravé návyky aktívneho oddychu. Máme pre vás tipy na doplnkové knihy pre školy, ktoré obohatia výučbu, a predovšetkým samotné deti.

Prečo by v školách nemala chýbať beletria

Ak ste na tom rovnako ako väčšina ľudí našej generácie, škola vo vás pravdepodobne neprebudila záujem o čítanie a knihy. Zoznam povinnej literatúry sa zvyčajne obmedzoval na knihy, ktoré si dobrovoľne prečítajú len skutoční čitateľskí nadšenci a nie deti, ktoré si vzťah k literatúre ešte len budujú. Vybrať práve tie tituly, na základe ktorých si nová generácia urobí pozitívny prvý názor na knihy, je náročná úloha, preto si myslíme, že je ideálnym riešením mať kvalitne vedenú knižnicu priamo v škole. Aké sú teda hlavné výhody beletrie v školách?

Rozvoj kritického myslenia

Správne vybrané knihy často obsahujú morálne dilemy a ťažké otázky (primerané veku dieťaťa), ktoré podnecujú k debate, argumentácii a kritickému mysleniu.

Zlepšenie jazykových zručností

Vďaka beletrii síce váš malý introvert nezačne s radosťou prednášať básne a spontánne konverzovať s predavačkou v obchode, rozhodne si však rozšíri slovnú zásobu a mimovoľne si precvičí aj pravopis.

Motivácia a zábava

Správne zvolené knihy môžu deti motivovať k ďalšiemu čítaniu, a tak sa možno pred maturitnou skúškou s radosťou pustia do povinnej literatúry, pretože budú mať do tej doby už svojich prečítaných dosť.

Tipy na doplnkové knihy pre školy

Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry

Na prvý pohľad ľahko stráviteľný príbeh pre každého, ktorý môžete čítať s najmenšími deťmi, aj so študentmi tesne pred maturitou. Kniha je písaná na filozofickom pozadí, a okrem krátkych príbehov a zážitkov malého princa obsahuje aj zamyslenia o láske, priateľstve, živote a zodpovednosti. V triedach a možno aj mimo nich kniha Malý princ podnecuje hlboké myšlienky a vytvára priestor pre diskusiu. 

Ďalšie ľahko stráviteľné klasiky, ktorými môžete zaujať žiakov a študentov v školských knižniciach:

Romeo a Júlia – William Shakespeare

Anna Karenina – Lev Nikolajevič Tolstoj

Biely tesák – Jack London

1984 – George Orwell

Pýcha a predsudok – Jane Austenová

Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí – Dale Carnegie

Na tom, že nás škola nemá naučiť iba to, ako si spočítať obvod kruhu, alebo kedy bola podpísaná Zlatá Bula Sicilská, sa v posledných rokoch ako spoločnosť celkom zhodneme. A aké sú ďalšie podstatné kvality, ktoré by si deti mali zo školy odniesť? Za nás rozhodne sociálne zručnosti, ktoré často nenadobudnú iba fungovaním v školskom kolektíve. Kniha Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí pomáha ľuďom budovať vzťahy, orientovať sa v spoločnosti, lepšie čítať potreby ostatných a zlepšiť komunikačné zručnosti. 

Ďalšie knihy o vzťahoch, ktoré by deťom mohli pomôcť pochopiť seba i ostatných:

Emocionálna inteligencia – Daniel Goleman

Atómové návyky – James Clear

Myslenie rýchle a pomalé – Daniel Kahneman

Ďalšia vec, na ktorej sa určite všetci zhodneme, je potreba v tejto dobe podporovať a trénovať kritické myslenie. Informácie sú veľmi dostupné, rýchle a každý človek musí dnes vynaložiť úsilie na ich spracovanie. Pre lepšiu orientáciu sám v sebe a podporu kritického myslenia je za nás tip číslo jedna práve kniha Daniela Kahnemana – Myslenie rýchle a pomalé. Autor popisuje ľudské myslenie a rozhodovanie sa a oddeľuje systém intuitívneho, emocionálneho ľahko skresľujúceho myslenia v kontraste so systémom pomalšieho, logickejšieho a cieľavedomejšieho rozhodovania. 

Ďalšie skvelé knihy vhodné pre školy, ktoré ponúkajú deťom priestor spoznať seba samého a svoje kognície:

Pozornosť – Daniel Goleman

Prečo spíme – Matthew Walker

Moc faktov – Anna Rosling Rönnlund, Hans Rosling, Ola Rosling

Harry Potter a Kameň mudrcov – J.K. Rowling

Prvý diel veleúspešnej série o Harrym Potterovi. Táto na prvý pohľad oddychová séria deťom predkladá hlboké témy, s ktorými sa počas života budú stretávať. Autorka J.K. Rowling do príbehu o mladom čarodejníkovi Harrym zakomponovala mimo iného témy lásky, straty, dôležitosti priateľstva, boja dobra so zlom a vyrovnávania sa s vlastným osudom. Prvý diel je skvelým začiatkom pre prečítanie ďalších 6 dielov, príbeh je totiž silne návykový, čo dokazuje aj obrovské číslo predajov tejto knihy plnej mágie. 

Ďalšie tipy na fantasy knihy pre školy, ktoré zaujmú každého malého aj veľkého dobrodruha:

Pán prsteňov – J.R.R. Tolkien

Narnia – C.S. Lewis

Hobit – J.R.R. Tolkien

Ostrov pokladov – Robert Louis Stevenson

 

Pri výbere kníh je samozrejme podstatné myslieť na vek detí a prispôsobiť ho tomu, či knihy budú čítať úplne noví školáci, alebo mladí dospelí tesne pred odchodom do sveta. Dôležitou súčasťou každej školnej knižnice by podľa nás mali byť aj knihy v angličtine a ostatných cudzích jazykoch, alebo dobre zvolené stolné hry, ktoré pomáhajú rozvoju zdravého súťaženia, prehlbujú znalosti a trénujú prácu v tíme.