Knihy o Harrym Potterovi: 20 zaujímavostí, ktoré ste o tomto knižnom fenoméne nevedeli

Knihy o slávnom kúzelníkovi Harrym Potterovi vám určite nie je potrebné podrobnejšie predstavovať. Mladý Harry a jeho kamaráti sa v rámci 7 kníh stretávajú s nespočetnými dobrodružstvami a porážajú sily čiernej magie.

Vedeli ste však, že kníh zo sveta Harryho Pottera nie je len 7? Alebo že keby nebolo vytrvalého agenta, možno by sme tu knihy o Harrym Potterovi vôbec nemali? Pozrite sa s nami za oponu najpredávanejšej knižnej série všetkých čias! Týchto 20 faktov o Harry Potter knihách ste určite nevedeli!

1. Prvú knihu Harryho Pottera odmietlo 12 vydavateľstiev

Harry Potter a Kameň mudrcov vyšiel v Británii v roku 1997. Rowling však mala knihu napísanú už o dva roky skôr, bohužiaľ 12 oslovených vydavateľstiev manuskript nezaujal. Jedným z údajných dôvodov bolo zameranie knihy na generáciu, ktorá fandí viac hraniu videohier, ako čítaniu kníh. Jej agentovi sa podarilo uspieť až na 13. pokus, a to u vydavateľstva Bloomsbury.

2. Autorka má rovnaké narodeniny ako Harry

Narodeniny autorky JK Rowling a Harryho Pottera pripadajú na rovnaký deň, a to 31. júla. Rovnaký dátum narodenia má zároveň aj zosnulý herec Richard Griffiths, predstaviteľ filmového strýka Vernona Dursleyho.

3. Názvy fakúlt sa prvýkrát objavili na papieri na vracanie

Inšpirácia prichádza a nepýtá sa na okolnosti. V roku 2007 autorka zverejnila, že originálne názvy jednotlivých fakúlt Gryffindor, Ravenclaw, Hufflepuff a Slytherin uvideli svetlo sveta prvýkrát v lietadle. Keďže nemala po ruke nič iné, zapísala si ich Rowling na papierový sáčok na vracanie.

4. V sérii je jediná postava, ktorá existuje aj v našom svete

Viete ktorá? Napovieme vám, že jej meno sa objavuje v prvom dieli a má čo dočinenia s hlavnou zápletkou. Nicolas Flamel! Bol francúzskym podnikateľom v 14. storočí a obľuboval alchýmiu.

5. Knihy boli preložené do 80 jazykov

Vrátane hebrejčiny a albánčiny.

6. Harry bol pomenovaný po svojom pradedovi

Aj keď sa v knihách o Harryho širšej rodine nehovorí vôbec, autorka túto zaujímavosť spomína na webe Wizarding World, predtým Pottermore.

7. Názvy všetkých rastlín v sérii sú názvy skutočných rastlín

Že vám originálne Mugwort a Toadflax znejú rovnako vymyslene ako dementor a Slitherin? Tak vás asi prekvapí, že Rowling názvy všetkých rastlín čerpala z knihy The Complete Herbal od Nicolasa Culpepera.

8. Siedmimi knihami Harry Potter nekončí!

Svet Harryho Pottera sa stal tak obľúbeným, že si ho môžete užívať na stránkach niekoľkých ďalších kníh z pera samotnej autorky. Aktuálny počet všetkých kníh zo sveta Harryho Pottera napísaných JK Rowling je 14, vrátane pokračovania originálneho príbehu vo forme scenára k divadelnej hre Harry Potter and the Cursed Child.

9. Tom Riddle je pochovaný v Škótsku

Chcete trochu morbídnej Harry Potter zábavy? Tak vám odporúčame vyraziť na jeden škótsky cintorín. Nielen pôvodné meno pána zla Rowling čerpala z náhrobných kameňov na cintoríne Greyfriars Kirkyard. Aj veľa ďalších postáv je pomenovaných práve podľa zesnulých, ktorí tu sú pochovaní.

10. Do filmového Rokfortu sa síce nepozriete, môžete ale navštíviť jeho predlohu

Škótsko, a predovšetkým Edinburgh Rowling v písaní Harryho Pottera veľmi ovplyvnili. Okrem mien a celkovej nálady jej bola inšpiráciou aj George Heriot’s School – súkromná škola, ktorá bola pre autorku predlohou pre Školu čarov a kúziel v Rokforte.

11. Najväčší záporák v Harry Potter knihách prekvapivo nie je Voldemort

Podľa mnohých čitateľov bola skutočnou nočnou morou kníh zamestnankyňa Ministerstva mágie a zároveň učiteľka Obrany proti čiernej magii v 5. knihe Dolores Umbridge. Autor hororových kníh Stephen King ju v roku 2009 označil za najhoršiu zápornú postavu série a porovnal ju s Hannibalom Lecterom.

12. Názov Zrkadlo z Erisedu

Ďalší názov dokazujúci autorkinu bujnú predstavivosť? Omyl. Zrkadlo, ktoré má kúzlo zobraziť človeku jeho najvnútornejšie túžby, sa podľa svojho účelu aj volá. Názov ERISED vznikol otočením slova DESIRE, teda túžba.

13. Prečítať všetkých 7 kníh o Harrym Potterovi trvá takmer 100 hodín

Ak by ste sa rozhodli prečítať všetkých 7 kníh zo série o Harrym Potterovi po sebe, ako priemernému čitateľovi a podľa počtu strán Britského vydania, trvalo by vám to bez prestávky presne 5791,9 minút, teda takmer 100 hodín.

14. Mená postáv v knihách odrážajú ich vlastnosti a úlohy v príbehu

Aj vám príde, že v knihách o Harrym Potterovi nič nie je náhoda? Pri menách hlavných postáv to platí dvojnásobne. Meno Harry je odvodené od britského Henry, populárneho medzi britskými králmi, odkazuje na Harryho schopnosť vedenia. Naopak meno Ronald je inšpirované slovom Rögnvaldr, teda kráľov poradca.

15. Motto Rokfortu

Očakávate niečo ako vždy chrabrý a neubližuj slabším? Tak vás asi sklameme. Motto Rokfortu, rovnako ako niektoré kúzla, je v latinčine a znie „Draco dormiens nunquam titillandus“ vo voľnom preklade „Nikdy neštekli spiaciho draka“.

16. Jedna z najvtipnejších postáv v knihách sa neobjavila ani v jednom z filmov

Viete, o koho ide? Školské strašidlo Peeves, ktoré je súčasťou mnohých dôležitých zápletiek v knihách, sa bohužiaľ nedostalo do filmov.

17. Dementori predstavujú depresívne obdobie, ktorým si autorka v priebehu života prechádzala

Vplyv týchto kúzelných postáv autorka sama prirovnala k vplyvu depresie a ťažkým pocitom prázdnoty a bezútešnosti.

18. Arthur Weasley mal zomrieť vo Fénixovom ráde

Podľa slov autorky bola plánovaná pre 5. diel smrť otca jednej z hlavných postáv. Rowling jeho zachránenie zdôvodnila tým, že by v príbehu chýbala dobrá otcovská postava, ktorých je v knihách veľmi málo.

19. Do dnešného dňa bolo predaných viac ako 500 miliónov kníh o Harrym Potterovi

Ak by ste tieto knihy otvorené poskladali do radu, 16-krát by obišli rovník.

20. Existovali ďalšie dva názvy pre poslednú časť Harryho Pottera

Stačilo málo a posledná kniha by sa nemusela volať Harry Potter and the Deathly Hallows. Ďalšie dva názvy, ktoré autorka a vydavateľstvo uvažovali, boli „Harry Potter and the Elder Wand“ a „Harry Potter and the Peverell Quest“.

Inšpiráciu sme čerpali z týchto zdrojov tu alebo tu